2004

Kevin Royal Johnson Kevin Royal Johnson’s year in review

Kevin Royal’s highest rated films

  • Narc

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • The Punisher

    ★★★★★

  • La notte

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • The Hired Hand

    ★★★★★

  • End of the Century: The Story of the Ramones

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • The Bride Wore Black

    ★★★★½

  • The Small Back Room

    ★★★★

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★

  • Stroszek

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

A Place in the Sun

Jan 1

Last Film

We Don't Live Here Anymore

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Crime
28 films
Thriller
26 films
Mystery
13 films
Romance
12 films
Action
8 films
Comedy
5 films
Horror
4 films
History
3 films
Adventure
3 films
USA
48 films
France
6 films
Italy
5 films
Germany
3 films
Japan
2 films
Canada
2 films
UK
1 film
English
53 films
German
6 films
French
6 films
Italian
5 films
Spanish
2 films
Japanese
2 films
Serbian
1 film
Tagalog
1 film
Arabic
1 film
Tatar
1 film

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Tokyo Story
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Punisher
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Accomplice
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2004

  • We Don't Live Here Anymore
  • The Petrified Forest
  • The Amazing Mr. X
  • Heat Lightning
  • M
  • The Big Night
  • Alias Nick Beal
  • Boomerang!
  • Reign of Terror
  • The Stranger
  • Bury Me Dead
  • Julie
  • All the King's Men
  • Crime of Passion
  • Moontide
  • Impact
  • The Blue Gardenia
  • The Mask of Diijon
  • Specter of the Rose
  • Too Late for Tears
  • Bodyguard
  • Lady on a Train
  • Pépé le Moko
  • Dead Reckoning
  • Intolerable Cruelty
  • Narc
  • Le Trou
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Melinda and Melinda
  • Warlock
  • Hangmen Also Die!
  • The Punisher
  • Female on the Beach
  • They Drive by Night
  • The Bride Wore Black
  • Mystery Street
  • La notte
  • The Small Back Room
  • Tokyo Story
  • The Bad and the Beautiful
  • The Damned Don't Cry
  • The Big Combo
  • Two Thousand Maniacs!
  • The Hidden Fortress
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Stroszek
  • Cry Wolf
  • The French Connection
  • The Hired Hand
  • End of the Century: The Story of the Ramones
  • Nights of Cabiria
  • L'Avventura
  • Cat People
  • Cat People
  • Cop Hater
  • Border Incident
  • Body and Soul
  • Beyond a Reasonable Doubt
  • Andrei Rublev
  • Accomplice
  • A Place in the Sun

Highly rated films Kevin Royal missed

  • North & South
  • Nobody Knows
  • Tropical Malady
  • The Power of Nightmares
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Weeping Meadow
  • Shaun of the Dead
  • Mind Game

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more