2011

Kevin Royal Johnson Kevin Royal Johnson’s year in review

Kevin Royal’s highest rated films

  • Harry Brown

    ★★★★★

  • Twilight Portrait

    ★★★★★

  • California Split

    ★★★★★

  • Cedar Rapids

    ★★★★★

  • Headhunters

    ★★★★★

  • Carnage

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Le Havre

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Wuthering Heights

    ★★★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • Into the Abyss

    ★★★★

  • Mona Lisa

    ★★★★

  • The Robber

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Carnage

Jan 1

Last Film

Wuthering Heights

Sep 17

Genres, Countries & Languages

Drama
21 films
Thriller
11 films
Comedy
10 films
Crime
9 films
Action
8 films
Adventure
5 films
Romance
5 films
Fantasy
2 films
Sci Fi
2 films
Mystery
1 film
USA
21 films
Germany
4 films
France
3 films
UK
3 films
Spain
2 films
Canada
2 films
Norway
1 film
Austria
1 film
English
29 films
French
6 films
Russian
4 films
Spanish
3 films
Norwegian
2 films
German
2 films
Arabic
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Drive
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Hick
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Shakedown
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2011

  • Wuthering Heights
  • Drive
  • God Bless America
  • Headhunters
  • Hick
  • Keyhole
  • Le Havre
  • Twilight Portrait
  • The Hunter
  • Into the Abyss
  • Captain America: The First Avenger
  • Point Blank
  • Shield for Murder
  • Shakedown
  • A Blueprint for Murder
  • Macao
  • Bridesmaids
  • Margin Call
  • Harry Brown
  • Predators
  • Midnight in Paris
  • The Social Network
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Tree of Life
  • 50/50
  • California Split
  • Cedar Rapids
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Johnny Angel
  • Mona Lisa
  • The Robber
  • Carnage

Highly rated films Kevin Royal missed

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • George Harrison: Living in the Material World

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more