2018

Kevin Royal Johnson Kevin Royal Johnson’s year in review

Kevin Royal’s highest rated films

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • The Equalizer 2

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • Frank

    ★★★★★

  • Swedish Nympho Slaves

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Sunday in the Country

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Welcome Home Brother Charles

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • The Witch Who Came from the Sea

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • The Untamed

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 196 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Awful Dr. Orlof

Jan 3

Most Watched

The Time Travelers

twice

You Were Never Really Here

twice

Last Film

Pee-wee's Big Adventure

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
86 films
Drama
83 films
Thriller
79 films
Crime
37 films
Action
34 films
Comedy
28 films
Sci Fi
27 films
Mystery
24 films
Adventure
16 films
Romance
14 films
USA
134 films
France
24 films
UK
17 films
Canada
13 films
Spain
10 films
Japan
10 films
Germany
9 films
Italy
7 films
Belgium
5 films
Switzerland
3 films
English
162 films
French
20 films
Spanish
15 films
Japanese
12 films
Italian
5 films
German
3 films
Dutch
2 films
Hungarian
2 films
Swedish
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kevin Royal’s most liked review

Flowers in the Attic

★★★½

It's kind of hard not to love this movie, but I will always wonder how much more awesome it would have been if Wes Craven had directed it as (once) planned.

Arrow Blu-ray.

More reviews

Kevin Royal’s most liked list

Crown International Pictures: The Definitive List

Cornerstone of exploitation cinema from the 1959-1989. Some overlap with Stephen Thrower's Nightmare USA, but the focus here is on expertly curated drive-in trash of every variety, not just horror. Truly, Crown International Pictures was the distribution company that schooled Cannon Films.

A few outlyers running out to 2003. Known…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Love Exposure
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Robot vs. The Aztec Mummy
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Fancy Lady

Films watched in 2018

  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Christmas Chronicles
  • Daughter of Dracula
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Cop Killers
  • Sudden Fury
  • Thoroughbreds
  • Sharknado
  • Unsane
  • Hold the Dark
  • Green Room
  • The Other Side of the Wind
  • Child's Play 3
  • The Hot Spot
  • The Old Man & the Gun
  • Hot Connections
  • Evils of the Night
  • Child's Play 2
  • Frank
  • Swedish Nympho Slaves
  • Pieces
  • Death Wish V: The Face of Death
  • The Commuter
  • Antiporno
  • Love Me Deadly
  • Mandy
  • Bullet Ballet
  • Beirut
  • The Seven-Ups
  • Dillinger
  • Sunday in the Country
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Night Tide
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Fancy Lady
  • BlacKkKlansman
  • Terminal
  • Death Wish 3
  • Bride of the Monster
  • The House of the Dead
  • Silence of the Grave
  • The Sinister Eyes of Dr. Orloff
  • The Changeling
  • Love Exposure
  • Dream Home
  • Welcome Home Brother Charles
  • Sinfonía erótica
  • Scissors
  • Octaman
  • Eighth Grade
  • Pets
  • The Premonition
  • The Witch Who Came from the Sea
  • The Witch
  • Steaming
  • The Unseen
  • Trapped
  • Piranha
  • The Brood
  • The Untamed
  • The Sadist of Notre Dame
  • German Angst
  • The Devil's Candy
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Robot vs. The Aztec Mummy
  • White Dog
  • The Young Seducers
  • The Reincarnation of Peter Proud
  • A Breed Apart
  • Cathy's Curse
  • Le Samouraï
  • César
  • The Lift
  • Fanny
  • Marius
  • King of Jazz
  • I Am Waiting
  • The Master
  • The Incredibles
  • Avalanche
  • Slave Widow
  • The Time Travelers
  • Paul
  • The Time Travelers
  • You Were Never Really Here
  • The Endless
  • Cinemania
  • Desolation
  • Blood Theatre
  • Transatlantic
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Annihilation
  • First Reformed
  • Death Wish
  • Effects
  • All Cheerleaders Die
  • The Hitch-Hiker
  • Day of the Dead
  • Night of the Living Dead: 25th Anniversary Documentary
  • Night of the Living Dead
  • Knightriders
  • Dracula
  • Season of the Witch
  • There's Always Vanilla
  • A Quiet Place
  • Stripped to Kill
  • Two Men in Manhattan
  • Unforgettable
  • Don't Look in the Basement
  • Chaos
  • Blood
  • Point Blank
  • A Virgin Among the Living Dead
  • Thor: Ragnarok
  • Meek's Cutoff
  • Day of the Reaper
  • Molly's Game
  • The Final Terror
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Certain Women
  • Personal Shopper
  • You Were Never Really Here
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Lost in Paris
  • Friday the 13th
  • Amuck!
  • Nocturnal Animals
  • Mad Foxes
  • Out of Control
  • Flowers in the Attic
  • Nail Gun Massacre
  • A Snake of June
  • Olivia
  • Joysticks
  • Cruel Passion
  • Isle of Dogs
  • Hell Night
  • Hollywood Boulevard
  • To Rome with Love
  • Johnny Mnemonic
  • Five Loose Women
  • Himizu
  • White God
  • La Collectionneuse
  • Maigret and the St. Fiacre Case
  • Cold Fish
  • Maigret Lays a Trap
  • Noriko's Dinner Table
  • Suicide Club
  • Lady Be Good
  • Lovers of Devil's Island
  • The Dinner
  • Lucifer's Women
  • Blood Harvest
  • Dracula vs. Frankenstein
  • The Erotic Rites of Frankenstein
  • Humongous
  • Scalpel
  • Black Panther
  • How to Seduce a Virgin
  • Happy Hell Night
  • The Perverse Countess
  • mother!
  • Bait
  • Cry Wilderness
  • Reptilicus
  • A Dangerous Profession
  • Beyond the Seventh Door
  • Night Has a Thousand Desires
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Cat Burglar
  • 10 Cloverfield Lane
  • Cloverfield
  • Tricked
  • Dead & Buried
  • Grizzly
  • The Stepmother
  • Scarecrows
  • The Sister in Law
  • Dead of Night
  • The Dark
  • Blue Sunshine
  • I, Tonya
  • Blood Simple
  • Satan's Cheerleaders
  • Gerald's Game
  • Haunts
  • The Power
  • One Dark Night
  • The Awful Dr. Orlof

Highly rated films Kevin Royal missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more