Sort by

Rich has logged 46 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Butterfield 8

Butterfield 8

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
You Can't Get Away with Murder

You Can't Get Away with Murder

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Sahara

Sahara

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumbo

Dumbo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Arrangement

The Arrangement

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry