Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
17
Spiral

Spiral

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★
Edit this entry  
13
The Client

The Client

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life with Mikey

Life with Mikey

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
On the Record

On the Record

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Vanished

The Vanished

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Broadcast

The Last Broadcast

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Becky

Becky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Married a Monster from Outer Space

I Married a Monster from Outer Space

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Edit this entry  
04
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Edit this entry  
02
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★★
Edit this entry