Sort by

Robin has logged 301 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ronia, the Robber's Daughter

Ronia, the Robber's Daughter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Batkid Begins

Batkid Begins

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Stripes: Under Great White Northern Lights

The White Stripes: Under Great White Northern Lights

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry