Sort by

Ryan has logged 474 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maestro

Maestro

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry