Rti03 has logged 285 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gleason

Gleason

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strike

Strike

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry