Sort by

Rob has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brink's Job

The Brink's Job

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Motorama

Motorama

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Watch Out, We're Mad

Watch Out, We're Mad

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
Read the review Edit this entry  
03
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry