Sort by

Rob has logged 53 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry