• The House

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Old

    ★★★★

  • Vortex

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★½

  • In Front of Your Face

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Benedetta

    ★★★

  • Annette

    ★★★★

  • F9

    ★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Introduction

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Over the Moon

  • Hubie Halloween

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★½

  • Night of the Kings

    ★★★★

  • The Human Voice

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Wife of a Spy

    ★★★★

  • The Wrong Missy

    ★★★

  • Days

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★★★

  • The Calming

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Time

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

  • Little Women

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Waves

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • Weathering with You

    ★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★