ruby🧃 has logged 50 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry