Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Can't Stand Losing You: Surviving The Police

Can't Stand Losing You: Surviving The Police

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everyone Stares: The Police Inside Out

Everyone Stares: The Police Inside Out

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Police: Synchronicity Concert

The Police: Synchronicity Concert

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
The Mighty

The Mighty

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kaamelott: The First Chapter

Kaamelott: The First Chapter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Radio On

Radio On

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Julia and Julia

Julia and Julia

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Plenty

Plenty

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
The Bride

The Bride

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grotesque

The Grotesque

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brimstone & Treacle

Brimstone & Treacle

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Freddie Mercury: The Final Act

Freddie Mercury: The Final Act

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Queen: Champions of the World

Queen: Champions of the World

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everyone Stares: The Police Inside Out

Everyone Stares: The Police Inside Out

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen: The Magic Years vol. 3

Queen: The Magic Years vol. 3

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen: The Magic Years vol. 2

Queen: The Magic Years vol. 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen: The Magic Years vol. 1

Queen: The Magic Years vol. 1

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Can't Stand Losing You: Surviving The Police

Can't Stand Losing You: Surviving The Police

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Queen: Rock the World

Queen: Rock the World

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sting: A Free Man

Sting: A Free Man

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry