rudi has logged 39 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cured

The Cured

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry