RSS feed for rudi

rudi has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
27
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★½
Edit this entry  
10
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
Edit this entry  
06
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★½
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

Björk: The Inner or Deep Part of an Animal or Plant Structure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trixie Mattel: Skinny Legend

Trixie Mattel: Skinny Legend

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★½
Edit this entry  
07
Night and Day

Night and Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Kaboom

Kaboom

2010
×
Edit this entry  
04
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Splendor

Splendor

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry