Rudra has logged 130 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Johnny Gaddaar

Johnny Gaddaar

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Legend of Cocaine Island

The Legend of Cocaine Island

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kya Dilli Kya Lahore

Kya Dilli Kya Lahore

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Gangaajal

Gangaajal

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mosul

Mosul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rakkhosh

Rakkhosh

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Aamir

Aamir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Risk

Risk

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raajneeti

Raajneeti

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Ice on Fire

Ice on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Salvation

Hotel Salvation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Super 30

Super 30

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anand

Anand

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Romeo Akbar Walter

Romeo Akbar Walter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Road to Sangam

Road to Sangam

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badhaai Ho

Badhaai Ho

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sankat City

Sankat City

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Article 15

Article 15

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hesher

Hesher

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Burn Your Maps

Burn Your Maps

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry