Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★
Edit this entry