Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★★

  • Us

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 5.5 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Dictator

Jan 24

Most Watched

Drive

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Us

twice

Last Film

Knives Out

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
33 films
Action
25 films
Thriller
22 films
Adventure
22 films
Sci Fi
21 films
Crime
19 films
Comedy
15 films
Horror
9 films
Mystery
7 films
Animation
6 films
USA
49 films
UK
12 films
Japan
6 films
France
6 films
Canada
4 films
Germany
3 films
South Korea
3 films
China
2 films
Denmark
1 film
Spain
1 film
English
57 films
Spanish
8 films
Japanese
6 films
French
6 films
Italian
6 films
Russian
5 films
German
4 films
Korean
3 films
Xhosa
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 364

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

abdulrahman.’s most liked review

Videodrome

Videodrome

★★★★

"Long live the new flesh."

This is a truly formidable movie with a profound message to deliver. The plot is what intrigued me to watch this movie, but as the movie advanced, it turned into something much more deep, and I have to say, I admire it a lot. The…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Incredible Hulk
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Carne
Average weighted rating:

3.4

Films abdulrahman. watched in 2019

  • Knives Out
  • Punch-Drunk Love
  • Shaun of the Dead
  • Hot Fuzz
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Marriage Story
  • Martyrs
  • The Irishman
  • Sonatine
  • Carne
  • Memories of Murder
  • Drive
  • Good Time
  • Sexy Beast
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Drive
  • The Departed
  • Taxi Driver
  • The Garden of Words
  • Your Name.
  • Casino
  • GoodFellas
  • Joker
  • A Silent Voice
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Mad Max: Fury Road
  • Inglourious Basterds
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • I Want to Eat Your Pancreas
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lion King
  • Us
  • The Grand Budapest Hotel
  • Arrival
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • Thor: Ragnarok
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • I Saw the Devil
  • Oldboy
  • Reservoir Dogs
  • 2001: A Space Odyssey
  • Sightseers
  • Mulholland Drive
  • Wonder
  • Us
  • Kill List
  • The House That Jack Built
  • The Shining
  • A Clockwork Orange
  • The Dictator

World map

Highly rated films abdulrahman. is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more