Highest rated films

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Swing Girls

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Wanted

Jan 7

Last Film

Swing Girls

Jul 24

Genres, countries & languages

Drama
6 films
Thriller
5 films
Comedy
5 films
Animation
5 films
Family
5 films
Action
5 films
Crime
4 films
Adventure
3 films
Music
2 films
War
1 film
USA
12 films
Japan
2 films
Germany
2 films
UK
1 film
Ghana
1 film
France
1 film
China
1 film
English
13 films
Japanese
2 films
Italian
1 film
Korean
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 53

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Father
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Wanted
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Swing Girls
Average weighted rating:

3.9

Films abdulrahman. watched in 2021

  • Swing Girls
  • Black Widow
  • Luca
  • The Father
  • Minari
  • Cure
  • Kung Fu Panda 3
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Sicario
  • Beasts of No Nation
  • Coach Carter
  • Soul
  • Jackie Brown
  • Wanted

World map

Highly rated films abdulrahman. is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World
  • Karnan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more