Ricardo has logged 266 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boy Behind The Door

The Boy Behind The Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Detention

Detention

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry