Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
31
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Edit this entry  
20
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Weasel's Tale

The Weasel's Tale

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Backbeat

Backbeat

1994
×
★★½
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Edit this entry