RunGabyRun has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Anna

Anna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry