RunnerReviews has logged 354 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Time

Star Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry