Sort by

runningeleven has logged 129 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★½
Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Modern Life Is Rubbish

Modern Life Is Rubbish

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry