Rushil has logged 82 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
K.G.F: Chapter 1

K.G.F: Chapter 1

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aadukalam

Aadukalam

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ek Mini Katha

Ek Mini Katha

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blind Date

Blind Date

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kala

Kala

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Operation Java

Operation Java

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oopiri

Oopiri

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Play Back

Play Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ee Nagaraniki Emaindi

Ee Nagaraniki Emaindi

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maayavan

Maayavan

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aha Naa Pellanta

Aha Naa Pellanta

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gamyam

Gamyam

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Patience Stone

The Patience Stone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Check

Check

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Bandi

Cinema Bandi

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry