Rushil has logged 96 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ray

Ray

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ray

Ray

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bandit

The Bandit

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caligula

Caligula

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Sherni

Sherni

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mayaanadhi

Mayaanadhi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jagame Thandhiram

Jagame Thandhiram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Neelakasham Pachakadal Chuvanna Bhoomi

Neelakasham Pachakadal Chuvanna Bhoomi

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Humpty Sharma Ki Dulhania

Humpty Sharma Ki Dulhania

2014
×
★½
Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry