Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Edit this entry