Russell has logged 106 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rubber

Rubber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kids

Kids

1995
×
★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★
Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Couch

Couch

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry