• Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In Blue Velvet, we are emerge in Lynch's idea of the world, people's functions in it, this through his philosophical universality.

    We see clearly a naturalist take from Lynch in the opening scene where the camera merges under the earth, where we hear a oozing dark ambient noise of drone looping while beetles crawl around sporadically and hastily through their natural habitat. This I presume is symbolism (in a form of a metaphor or simile for man) for unnecessary, chaotic…

  • Child 44

    Child 44

    ★★

    The wrongs about this movie are not only the self-evident fact that the entire cast seemed extremely uncomfortable with their rather unfamiliar, stereotypical roles (in a general sense), but also the fact that I barely spotted a glimpse or felt a feeling of authenticity from the characters; Russian accents, historical accuracy or atmosphere throughout the entire thing. Not to mention the choreography and direction of the action scenes, yuck.

    I actually quite recently saw The Drop, and the conclusion I…

  • The Raid 2

    The Raid 2

    ★★★½

    The first half is way too plot driven for a fight flick like this. It was from the lack of plot in the original The Raid that gave the first one so much space for action packed fighting and less space for bullshit.

    We can all agree that in most cases martial art actors have lackluster sensual acting abilities and charisma and for these Indonesian actors there's no exception.

    I can understand how Evans wanted take a big step up…

  • The Way Way Back

    The Way Way Back

    A "comedy" that takes itself so seriously to the point that it becomes unintentionally depressing. It's like someone tried to write a realistic family drama film but failed drastically and because of this decided to write some tame jokes in between each scene and mindlessly label it as a comedy.

  • Paths of Glory

    Paths of Glory

    ★★★★

    Going to put this simply.

    It's a great film, well done and in its low run time very effective in delivering its message. But I think Kubrick gets way too much praise for this film, because to me, the most impressive aspects of the film is the story, dialogue and interesting morality questions, which we have the author of the novel which the film is based on, Humphrey Cobb. Kubrick visualizes the story well, but not in an awe-striking, impeccable…

  • Holy Motors

    Holy Motors

    ★★★★½

    I found it humorous yet amazing how in-character Monsieur Oscar was in each of his costumes. In my eyes 2012's greatest performance by Denis Lavant in one of the most bizarre yet beautiful films I've seen. This film also contains the best scene of the year; the accordion musical.

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★

    With the unique beauty of India, a charming and talented trio and a well written story that engages the viewer into wanting more, gluing you to the screen and connecting you with each character and their problems and a marvelous, simple ending which I couldn't help but smile from, The Darjeeling Limited with the other works puts Wes Anderson as one of my favorite directors.

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

    This film is well crafted. It's incredible how facial expressions and little dialogue can tell a story so well. It's a masterpiece for its time, and I cannot imagine a silent film being any more astonishing than The Passion of Joan of Arc.

    It amazed me because of how technically well done it is for its time, but throughout the film I felt empty despite the emotional performances. For me, sound, especially music is one of the most important factors for a film to be an amazing experience. It creates atmosphere and boosts both emotion and feelings, something that The Passion of Joan of Arc lacked.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    The past two days have been wonderful. My first experience with Wong Kar-Wai was yesterday with In The Mood For love. It was an unique experience that I probably will remember far in the future. I have to say its title is very appropriate, not only because it's exactly what the character feel in the film but also put me in the mood for more love-story films and Wong Kar-Wai.

    Now I've recently watched Chungking Express and to say the…

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    The first time I saw Children of Men I was blown away by the visuals, especially the incredibly realistic outlook on post-apocalyptic UK. This time I was even more amazed and touched by the film, the emotional scenes struck me even harder in the second viewing.

    The opening scene to this film is one of the most effective ones I've ever seen; The news on TV in the coffee shop, the music playing in it and the look of despair…

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    Yesterday I saw Paul Thomas Anderson’s The Master. When the film was over I walked out speechless, I loved what I saw but had an incredibly hard time putting my thoughts of it into words. I've had about 24 hours to think about The Master and I can say with great confidence, that this cinematic experience has been an extremely thought provoking one. I kept thinking to myself why I liked it so much, the meaning behind every scene, what…

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★

    Feels odd rating this. In this brief review I will most likely repeat what others have said about this film. The brilliance of David Lynch is obviously portrayed in Eraserhead. The detail behind every shot is well thought out; The authentic outlook of the industrial environment, the close ups of the face expressions, the essence being captured so effectively in the dream sequences... I was especially amazed by the eerie, atmospheric, industrial noises that are very fitting for the mood…