russman has logged 42 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The To Do List

The To Do List

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings

Wings

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Corvette Summer

Corvette Summer

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vive Le Tour!

Vive Le Tour!

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry