russman has logged 61 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Monster

The Monster

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen

Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leonard Part 6

Leonard Part 6

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Diamond

The White Diamond

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Princess from the Moon

Princess from the Moon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Magic Boy

Magic Boy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Other Dream Team

The Other Dream Team

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry