russman has logged 77 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Caged

Caged

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wind Across the Everglades

Wind Across the Everglades

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eureka

Eureka

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Salvation Army

Salvation Army

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
JCVD

JCVD

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
'71

'71

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Racing Extinction

Racing Extinction

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Promise

American Promise

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Alley

Blood Alley

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Girl Model

Girl Model

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brighton Rock

Brighton Rock

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Return of the War Room

The Return of the War Room

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The War Room

The War Room

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs

American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All of Me

All of Me

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
On My Way

On My Way

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Favourites of the Moon

Favourites of the Moon

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry