russman has logged 91 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Doorway to Hell

The Doorway to Hell

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shoes of the Fisherman

The Shoes of the Fisherman

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
PK

PK

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Padre Padrone

Padre Padrone

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star 80

Star 80

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cass Timberlane

Cass Timberlane

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Copperfield

David Copperfield

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Walk in the Sun

A Walk in the Sun

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Command Decision

Command Decision

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saratoga Trunk

Saratoga Trunk

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Green Light

Green Light

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Outsourced

Outsourced

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
So Big

So Big

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
China Seas

China Seas

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters

The Sisters

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blue Planet

The Blue Planet

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Without Love

Without Love

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honky Tonk

Honky Tonk

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adventure

Adventure

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roberta

Roberta

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncle Tom's Cabin

Uncle Tom's Cabin

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry