Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Alone Together.

Alone Together.

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★½
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Edit this entry  
24
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★
Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Thin

Thin

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★½
Edit this entry  
18
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cherry

Cherry

2021
×
Edit this entry  
17
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
The Mutants

The Mutants

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Edit this entry  
08
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Aniki-Bóbó

Aniki-Bóbó

1942
×
★★★★
Edit this entry