Russell has logged 36 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Indian in the Cupboard

The Indian in the Cupboard

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry