Sort by

Russell has logged 203 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates

Pirates

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ransom

Ransom

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry