Sort by

Ruth has logged 310 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oranges and Sunshine

Oranges and Sunshine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brother Sun, Sister Moon

Brother Sun, Sister Moon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Death Note

Death Note

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lantana

Lantana

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Patrick

Patrick

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alive

Alive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Angel Baby

Angel Baby

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry