Sort by

Ruth has logged 29 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ten Canoes

Ten Canoes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry