Sort by

Ruth has logged 401 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monsters

Monsters

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
How to Succeed in Business Without Really Trying

How to Succeed in Business Without Really Trying

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Obsession

Red Obsession

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The King

The King

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Driver

The Driver

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
Read the review Edit this entry  
08
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry