Sort by

Ruth has logged 33 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The American

The American

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vertical Ray of the Sun

The Vertical Ray of the Sun

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Outlaw Michael Howe

The Outlaw Michael Howe

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Incident at Raven's Gate

Incident at Raven's Gate

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sunnyboy

The Sunnyboy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Next

Next

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry