Ruth has logged 46 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flame & Citron

Flame & Citron

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Machuca

Machuca

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Days in Vietnam

Last Days in Vietnam

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing Left to Fear

Nothing Left to Fear

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Clown

Clown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Juan of the Dead

Juan of the Dead

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Serenade

Love Serenade

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Incredible Floridas

Incredible Floridas

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
3 Directions in Australian Pop Music

3 Directions in Australian Pop Music

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Compliance

Compliance

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Homesdale

Homesdale

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three to Go

Three to Go

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Mane

White Mane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry