Sort by

Ryne has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Primal

Primal

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Life as a Spy

Your Life as a Spy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Man: Most Wanted

Inside Man: Most Wanted

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Read the review Edit this entry