Sort by

Raymond has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
Edit this entry  
29
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
Edit this entry  
29
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Room 666

Room 666

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
15:16:17

15:16:17

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Gregory Crewdson: Brief Encounters

Gregory Crewdson: Brief Encounters

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
An Ecstatic Experience

An Ecstatic Experience

2015
×
Edit this entry  
24
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Feet High and Rising

Five Feet High and Rising

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
★★
Edit this entry  
24
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Bridges-Go-Round 1

Bridges-Go-Round 1

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
Travis

Travis

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Epilogue

Epilogue

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
My Dinner with Hervé

My Dinner with Hervé

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her: Love in the Modern Age

Her: Love in the Modern Age

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry