Sort by

A Dad Talks has logged 31 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Made

Made

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry