Dan has logged 61 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rendition

Rendition

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Detroit

Detroit

2017
×
Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hangman

Hangman

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Burger

Good Burger

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry