Dan has logged 54 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
½
Edit this entry  
29
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Tale

The Tale

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
19
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Gloria

Gloria

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Snatched

Snatched

2017
×
Edit this entry  
15
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Edit this entry  
11
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
10
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Omar

Omar

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Overboard

Overboard

2018
×
★★
Edit this entry  
06
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read prior review Edit this entry  
04
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry