Dan has logged 44 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Places

Dark Places

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read prior review Edit this entry  
21
Cruel Intentions 2

Cruel Intentions 2

2000
×
Edit this entry  
20
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Waitress

Waitress

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
Edit this entry  
08
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Edit this entry  
06
Braindead

Braindead

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
Hannah

Hannah

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
Read the review Edit this entry