Sort by

Dan has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nest

The Nest

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
Edit this entry  
03
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read prior review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
Edit this entry  
26
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
Edit this entry  
25
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
12
Demons

Demons

1985
×
Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
Edit this entry  
05
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry