Ryan has logged 54 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
★★
Read the review Edit this entry