Ryan has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Win It All

Win It All

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adventureland

Adventureland

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry